×

Ostrzeżenie

JFolder: :files: Path is not a folder. Path: /var/www/images/11_03/21_patnow

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/11_03/21_patnow

×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 11_03/21_patnow oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 11_03/21_patnow oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Edward Kiedos, lat 50, rozwiedziony. Ojciec dwóch synów: Mariusza i Sebastiana. Wykształcenie wyższe, ukończył Dolnośląską Wyższą Szkołę Służb Publicznych „ASESOR” we Wrocławiu i Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu.

Bezpartyjny, w wyborach startował z KWW Edwarda Kiedosa.

O ostatnich wyborach w Gminie Pątnów można napisać, że były starciem dwóch gigantów. Naprzeciwko siebie stanęli bowiem urzędujący wójt Grzegorz Smugowski z KWW Moja Mała Ojczyzna i były wójt Edward Kiedos. Głosy rozłożyły się niemal po połowie. Ostatecznie 1632 osoby zagłosowały na Edwarda Kiedosa, a 1616 na Grzegorza Smugowskiego. 50,25% do 49,75% takim wynikiem rozstrzygnęły się ostatnie wybory na urząd wójta w Pątnowie. Tak mała różnica głosów spowodowała odwołanie się do sądu przez KWW Moja Mała Ojczyzna. Sprawa nadal nie jest rozstrzygnięta.

Edward Kiedos był już wójtem Gminy Pątnów w latach 1998 – 2005. W 2005 r. został posłem na Sejm RP z ramienia Samoobrony. Jego kariera jako posła legła jednak w gruzach po wyjściu Samoobrony z koalicji i rozpisaniu nowych wyborów.

Jak nam powiedział decyzja o powrocie na urząd wójta była wymuszona sytuacją w jakiej się znalazła Gmina Pątnów. Decyzję o starcie podjął dopiero we wrześniu. Najbardziej fatalne decyzje zostały podjęte w oświacie. Skutkowały one wypływem środków z budżetu. Było to m.in. utworzenie dwóch dodatkowych gimnazjów (w gminie liczącej 6,5 tys. ludzi jest 6 szkół podstawowych publicznych, dwie społeczne i 3 gimnazja publiczne), dyrektorów szkół zwolniono z obowiązkowego pensum, a mimo to mieli dodatkowe godziny ponadwymiarowe. W trzech gimnazjach jest teraz 265 dzieci. W gminie było też 6 przedszkoli. Wybudowano dużo przydomowych oczyszczalni. Do tego doszło jeszcze szereg nie trafionych inwestycji. W ubiegłym roku groziło gminie wprowadzenie zarządu komisarycznego. Zadłużenie obecnie wynosi 13 mln komercyjnego kredytu, a realny budżet gminy to kwota 14 mln. Zaczęło brakować środków. W ubiegłorocznym budżecie wykazano sprzedaż majątku gminnego na za kwotę 1,7 mln, a sprzedano w tym dziale zaledwie jedno mieszkanie w szkole. Rozpoczęto budowę oczyszczalni ścieków, rozbudowano ośrodek zdrowia, rozpoczęto inwestycję pod nazwą Wielkie centrum sołeckie, rozbudowa remizy, a w obiekcie zaplanowano dwie świetlice. Obok stoi szkoła, do której uczęszcza 40 dzieci, w pełni wyposażona. To wszystko doprowadziło do tego, że w dniu 6 grudnia w gminie było na koncie 12 tys., a zobowiązań dużo, dużo więcej.

Wójt Kiedos urzędowanie rozpoczął od poinformowania o stanie gminy wszystkich służb, którym podlegał, w tym Wojewodę Łódzkiego. Zarządził analizę stanu gminy. Po zakończeniu kontroli zobowiązań gminę czeka kolejny etap kontroli RIO. Pod lupę pójdzie kwestia przeprowadzonych przetargów. W ramach naprawy sytuacji musi wprowadzić wiele drastycznych ograniczeń. Zaczął od zmniejszenia swego uposażenia (jego uposażenie jest w tej chwili na poziomie minimum). Redukuje administrację. Zwolnił już 9 osób, a to jeszcze nie koniec zwolnień.

W pierwszej kolejności stara się płacić pensje i należności wobec organów państwowych. Rozpoczęto też rozmowy z bankami w sprawie rozłożenia spłat na korzystniejsze raty. Nastąpi również zmiana użytkowania wielu obiektów gminnych. Chce by część obiektów zaczęła na siebie zarabiać. Wypowiedzenia dostało już pięciu dyrektorów szkól: W Dzietrznikach, Grębieniu, Popowicach, Załęczu Małym i w Załęczu Wielkim.

Gmina nie przyjęła budżetu na 2011 r. W tej sytuacji przyjmuje go Regionalna Izba Obrachunkowa.

Jacek Majdański

{gallery}11_03/21_patnow{/gallery}

Comments   

0 #4 PANI 2012-03-25 12:25
Pan Edward na pewno nie zadłużył i nie zadłuży gminy tylko Smugowski ją okradł . CAŁA PRAWDA ;-)
Quote
0 #3 łukasz 2012-03-12 07:00
dokladnie 2 mln zł zobowiązań
Quote
0 #2 dawid 2012-03-12 07:00
http://www.gwg.pl/dluznik_gmina_patnow,962.html
Quote
0 #1 kjk 2011-12-11 14:09
:eek: :eek: :eek:
Quote

Add comment


Security code
Refresh